Menu
Odnośniki
- Profil w serwisie Facebook
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki
Nawigacja
Treść Strony
Ścieżką dydaktyczną ,,Z życia lasu"
7 dębów w Hucie Mińskiej (Cielechowiźnie) - pomniki przyrody.
Te majestatyczne dęby, liczące ponad 250 lat, rosną na terenie Zespołu Szkół w Hucie Mińskiej (Cielechowiźnie), na ns skraju lasku, obok przyszkolnego boiska, nad rzeką Mienia. Osobliwością wśród nich jest niedawno posadzony dąb katyński ku czci Ksawerego Czernickiego.
Ścieżka dydaktyczna z mińska Mazowieckiego ropoczyna się przy ul. Siennickiej, na wysokości osiedla Anielina Duża, i prowadzi obrzeżem lasu przy Hucie Mińskiej, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 802. Jest ona oznakowana tablicami Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. To trasa, w którą można się udać zarówno pieszo, jak i rowerem. Tą ścieżką docieramy do d Huty Mińskiej. W lewo prowadzi droga do Marianki, a w prawo do Cielechowizny i do Zespołu Szkół.
Mienia to niewielka rzeka. Jej źródła znajdują się w lesie w okolicach Aleksandrowa Południowego, w gminie Jakubów. Przepływa przez teren gminy Cegłów, także przez wieś Mienia, meandruje wśród pól lasów w posłudniowej części gminy Mińsk Mazowiecki, tworząc urokliwy krajobraz doinek pokrytych bujną roślinnością. W okolicy Podrudzia do Mienin wpada rzeka Srebrna. Mienia na ostatnim, pęciokilometrowym odcinku, na wysokości wsi Wiązona, jest rezerwatem przyrody i wpada do Świdra w omolicy Jożefowa (powiat otwocki).
Nazwa rzeki wywodzi się od błyszczącego podłoża - na dnie Mieni występowała niegdyś ruda darniowa, zawierająca żelazo, które sprawiało, że woda się mieniła. Dowodem na istnienie wody darniowej i na to, że było tu z niej wytapiane żelazo w dymarkach, są nazwy miejscowości takie jak: Rudzienko, Ruda, Rudno, Podrudzie.
Od nazwy rzeki Mienia pochodzi nazwa miasta Mińsk, która pierwotnie brzmiała Mieńsk, Miańsk lub Mieńsko.
Opracowanie: Joanna Janicka, Janusz Kuligwski