Menu
Odnośniki
- Profil w serwisie Facebook
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki
Nawigacja
Treść Strony
Wczoraj odbyła się III Wizyta Studyjna po ziemi mińskiej. Tym razem ukazała ona uroki Gminy Dobre, Gminy Jakubów oraz naszej pięknej Gminy Mińsk Mazowiecki.
19 maja 2022 r. o godzinie 9:00 zaproszeni goście tj.: dziennikarze lokalni i regionalni, blogerzy, przedstawiciele samorządów terytorialnych z powiatu mińskiego, dyrekcje szkół, uczniowie ze szkół o profilu turystycznym z Siennicy i Mińska Mazowieckiego oraz zaproszeni goście przez Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Antoniego Janusza Piechoskiego, wybrali się w niesamowitą podróż po naszej gminie.
Wyruszyło z nami ponad 60 osób związanych i zainteresowanych lokalną kulturą, zabytkami, atrakcjami przyrodniczymi i rekreacją oraz ciekawych ludź, którzy tworzą wyjątkow miejsca i wspomnienia. Tegoroczna wizyta studyjna skupiła wyjątkowo dużą grupę osób w ilości znacznie przewyższającej dostępną ilość miejsc.
Rozpoczęliśmy wycieczkę, ukazując atrakcje przyrodnicze, jakie można podziwiać w naszej gminie.
Przy Rezerwacie Przyrody „Bagno Pogorzel” spotkaliśmy się z Leśnikiem Panem Piotrem Olkowiczem, który opowiedział nam o samym rezerwacie oraz pobliskich ciekawych przyrodniczo terenach. Śmiałkowie mogli też wziąć udział w krótkiej wyprawie w mniej dostępne miejsca „Bagna Pogorzel”, pośród rozlewiska, wszechogarniającej zieleni i śpiewu ptaków.
Leśniczy wyróżnił też perełkę naszej gminy – najstarszą sosnę zwyczajną w Polsce, którą później podziwialiśmy w Gliniaku. Licząca ponad 370 lat sosna, przypominająca gigantyczne bonsai, skupia wokół siebie biegaczy, rowerzystów i spacerowiczów podążających utworzonymi wokół licznymi ścieżkami. Dogodność miejsca na wycieczkę rowerową potwierdził Pan Tomasz Płochocki, Dyrektor ZSZ 2 Mechanik, który podążał śladem wizyty studyjnej na dwóch kółkach i spotkał się z nami przy liczącej 370 lat sośnie.
Element posiadania na swoim terenie tak wyjątkowego pomnika przyrody został zawarty w statuetce zaprojektowanej przez artystę, rzeźbiarza Pana Grzegorza Mikulskiego. Statuetkę otrzyma osoba szczególnie zasłużona, wyróżniona tytułem Honorowy Obywatel Gminy Mińsk Mazowiecki.
Następnie udaliśmy się w odwiedziny do Drewiczówki. Podążając za muzyką kapeli Mazowszaki, dotarliśmy do muzeum wsi Stojadła.
To wyjątkowa inicjatywa grupy osób ze Stojadeł, a w szczególności Pana Zygmunta Drewicza, na którego posesji znajduje się budynek wyposażony w liczne eksponaty ukazujące życie codzienne na tym terenie.
Gospodarze przywitali nas tradycyjnym poczęstunkiem – swojskim chlebem ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Mogliśmy posłuchać o początkach inicjatywy, pomysłach na rozwój muzeum oraz zobaczyć zgromadzone eksponaty.
Zabawa w iście ludowym stylu!
Obecnie dzięki staraniom lokalnych sympatyków oraz samorządu terytorialnego, muzeum wsi zostało zarejestrowane jako stowarzyszenie pn.: Stojadła wczoraj i dziś. Lokalni mieszkańcy przekazali i nadal przekazują eksponaty prywatne ukazujące życie codzienne na tym terenie. Pan Zygmunt Drewicz odtworzył dawny wygląd wsi na kilku makietach. Stowarzyszenie organizuje liczne wystawy, noce muzeów oraz inne lokalne wydarzenia. Pan Zygmunt Drewicz zaprasza do odwiedzenia Drewiczówki. Goście będą mogli obejrzeć zebrane eksponaty i wysłuchać opowieści jak żyło się na wsi w XIX wieku.
Kontynuując swą podróż, skorzystaliśmy z wyjątkowej gościnności właścicieli Dworu i skansenu w Starej Niedziałce. Zostaliśmy bardzo ciepło powitani przez właścicieli dworu Państwa Sutkowskich oraz Wójta Gminy Mińsk Mazowiecki Antoniego Janusza Piechoskiego.
Podczas wizyty oprowadzono nas po licznych alejach parkowych z XIX-wiecznym dworem, zabytkami przyrody. Przypomnijmy, że po II wojnie światowej w dworze mieściła się szkoła. Kiedy została wybudowana obecna siedziba Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce, posesję zakupiła rodzina obecnych właścicieli. Dwór jest wyjątkowym zabytkiem architektonicznym, przebijającym do dziś świetnością okoliczne budowle, wciąż pełniąc swą tradycyjną funkcję domu rodzinnego.
O trudach przebudowy, renowacji i innych pracach przeprowadzonych w XIX wiecznym dworze i na terenie parkowym opowiedzieli obecni właściciele posiadłości. Tak perfekcyjny stan zachowanych zabytków to ogrom pracy obecnych gospodarzy i ich rodziny.
Podczas wizyty zostaliśmy oprowadzeni po stworzonym z szacunku do historii skansenie, składającym się z wiatraka i domów mieszkalnych wyposażonych w przedmioty codziennego użytku, tj. drewniane brona, gliniane naczynia czy regionalne tkaniny tworzone na krosnach.
O historii powstania dworu w Starej Niedziałce i jego ówczesnych właścicielach opowiedziała nam Pani Elżbieta Roguska, Radna naszej gminy i jednocześnie członkini Koła Gospodyń Wiejskich.
Na koniec naszej wizyty mogliśmy popróbować lokalnych przysmaków przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce. Zapach domowych wędlin, pieczonych pasztetów, żurku i pierogów oraz pyszne tradycyjne ciasta spożywane w pięknej scenerii XIX wiecznego zabytku, zakończyły odwiedziny w Starej Niedziałce oraz naszej Gminie. Dziękujemy właścicielom posesji za tak miłe i gościnne przyjęcie!
Dziękujemy uczestnikom wizyty studyjnej za przybycie do naszej gminy. Ukazaliśmy kilka urokliwych miejsc, które warto zobaczyć w Powiecie Mińskim. Mazowsze -zapomniana turystycznie część naszego kraju, skrywa jeszcze wiele sekretów i atrakcji. A my zapraszamy do zwiedzania naszej gminy, składającej się z ponad 43 miejscowości, oferującej wachlarz atrakcji dla wędrowców, rowerzystów, biegaczy, osób ciekawych lokalnej kultury i tradycji oraz chętnych do obejrzenia zabytków sakralnych i architektonicznych.
Dziękujemy za pomoc w organizacji wizyty studyjnej w Gminie Mińsk Mazowiecki: Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemi Mińskiej, Powiatowi Mińskiemu, Nadleśnictwu Mińsk, Stowarzyszeniu Stojadła wczoraj i dziś, całej kapeli Mazowszaki oraz Panu Zygmuntowi Drewiczowi, Właścicielom Dworu w Starej Niedziałce Państwu Sutkowskim, Kołu Gospodyń Wiejskich w Starej Niedziałce a w szczególności Przewodniczącej Pani Barbarze Wąsik oraz Radnej Gminy Mińsk Mazowiecki Pani Elżbiecie Roguskiej.