Menu
Odnośniki
- Profil w serwisie Facebook
-
Ułatwienia dostępu
Ułatwienia dostępu -
Wyszukiwarka
Wyszukiwarka
Odnośniki
- Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Mińsk Mazowiecki
Nawigacja
Treść Strony
Znalazłeś bezpańskiego, porzuconego, zagubionego, rannego psa, kota a może inne zwierzę? Chcesz pomóc bezbronnemu lub skrzywdzonemu zwierzęciu a nie wiesz jak, gdzie i kogo powiadomić?
Zapraszam do zapoznania się z poniższym poradnikiem, który wyjaśni co można, co powinno się a czego nie wolno zrobić w sytuacji gdy mamy do czynienia z bezdomnym lub poszkodowanym zwierzęciem lub jesteśmy świadkami ich niehumanitarnego traktowania.
Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania upewnij się, czy widziane przez Ciebie zwierzę jest na pewno bezpańskie lub bezdomne.
- Poświęć choć kilka minut na rozejrzenie się po okolicy, wypytanie przechodniów, okolicznych mieszkańców, sklepikarza czy widywali w tej okolicy już tego psa lub kota oraz czy nie poszukuje go jego właściciel.
- Sprawdź czy na szyi zwierzęcia jest obróżka. Sama jej obecność już podpowiada, że zwierzę raczej ma swego właściciela ale mogło się np. zagubić lub być notorycznym uciekinierem. Czasem do obróżki doczepiona jest tzw. adresówka albo na obróżce lub jej wewnętrznej stronie po prostu wypisane/doczepione/wyhaftowane są informacje np. o imieniu psa, jego właścicielu, jakiś kontakt adresowy lub telefoniczny.
- Oceń wizualnie w jakiej kondycji jest dane zwierzę, czy nie ma obrażeń i jak się ono zachowuje - dopiero wtedy podejmij odpowiednie kroki.
Porzucony lub zagubiony pies zachowuje się jakby czegoś szukał, rozgląda się dookoła jakby nie wiedział co ma ze sobą począć, plącze się między samochodami lub ludźmi, czuje się niepewnie, czasem ucieka od ludzi ale czasem też okazuje zbytnią ufność.
Pamiętaj,
że wiele kotów ale i psów jest wypuszczanych przez właścicieli na dzień samopas. Nie jest to oczywiście odpowiedzialne ale te zwierzęta nie są bezdomne i jeśli nie są ranne, chore lub wyraźnie zabiedzone to raczej nie potrzebują pomocy.
- Koty wolno żyjące (dzikie, zdziczałe) przebywające w otoczeniu człowieka, nie są zwierzętami bezdomnymi, gdyż miejsca w których żyją stały się dla nich naturalnym środowiskiem bytowania. Nie powinno się ich wyłapywać ani gdziekolwiek wywozić, lecz stwarzać dobre warunki w miejscach ich obecnego przebywania (dokarmianie, umożliwienie schronienia).
Pamiętaj,
że Schronisko dla bezdomnych zwierząt jest ostatecznością i nigdy nie może stanowić docelowego rozwiązania a wiele zwierząt w ogóle nie powinno tam trafiać.
Wszelkie działania podejmowane w stosunku do zwierząt wolno żyjących i bezdomnych muszą odbywać się przy zachowaniu wymogu humanitarnego ich traktowania.
Sprawdź co można i powinno się zrobić w sytuacji gdy mamy do czynienia z bezdomnym lub poszkodowanym zwierzęciem:
- Zwierzęta bezdomne (psy i koty), które stwarzają zagrożenie dla siebie lub osób, odławiane są przez Fundację Służba Ratownictwa Specjalistycznego z siedzibą przy ul Kościuszki 10/1, 05-500 Piaseczno po każdorazowym zgłoszeniu na numery tel.:
- w godzinach pracy urzędu pod numerem telefonu 25 756 25 43,
- poza godzinami pracy urzędu oraz w dni wolne od pracy można zgłaszać całodobowo do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 25 758 62 64.
- Opieka nad wolno żyjącymi, zdziczałymi kotami, w tym ich dokarmianie realizowane jest społecznie przez zgłaszających się opiekunów. Zwierzęta te nie podlegają odłowieniu za wyjątkiem incydentów jak wypadki komunikacyjne – takie przypadki zgłaszane są do:
- Lekarz weterynarii Jan Roguski, prowadzącego Przychodnię Weterynaryjną z siedzibą przy ul. Józefa Chełmońskiego 33, 05-300 Mińsk Mazowiecki, który wykazał możliwość świadczenia usług całodobowo pod numerem tel.: 604 923 813,
- w godzinach pracy urzędu pod numerem telefonu 25 756 25 43,
- poza godzinami pracy urzędu oraz w dni wolne od pracy Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego przyjmującemu zgłoszenia pod numerem telefonu 25 758 62 64.
- W przypadku wypadków komunikacyjnych z udziałem dzikich zwierząt – każdorazowo na zgłoszenie telefoniczne:
- w godzinach pracy urzędu pod numerem telefonu 25 756 25 43 lub osobiście w pok. nr 13,
- Lekarza weterynarii Jana Roguskiego, prowadzącego Przychodnię Weterynaryjną z siedzibą przy ul. Józefa Chełmońskiego 33, 05-300 Mińsk Mazowiecki, który wykazał możliwość świadczenia usług całodobowo pod numerem tel.: 604 923 813, reaguje w celu udzielenia pomocy i zabezpieczenia opieki weterynaryjnej.
- Gdy jesteś świadkiem porzucenia lub złego traktowania zwierzęcia, powinieneś niezwłocznie zawiadomić:
- Policję (tel. 997, 112) lub
- w godzinach pracy urzędu pod numerem telefonu 25 756 25 43,
- poza godzinami pracy Urzędu oraz w dni wolne od pracy można zgłaszać całodobowo do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 25 758 62 64.
Dobrze gdybyśmy byli w stanie podać jak najwięcej szczegółów dot. sprawcy, np. tablice rejestracyjne pojazdu, kolor i markę samochodu, wykonania zdjęć, itp.
Nigdy nie bądź bierny wobec takich zachowań!
Kary za znęcanie się nad zwierzętami:
Ustawa o ochronie zwierząt wskazuje, że:
- osoba popełniająca przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet jej pozbawienia do lat 3.
- sprawca działający ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, - takie same kary przewidziane są, jeśli sprawca uśmierca zwierzę. Poprzez pojęcie „szczególnego okrucieństwa” ustawa rozumie sytuację, w której sprawca świadomie stosuje działania charakteryzujące się „drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny”, którego celem jest zwiększenie czasu trwania i siły cierpienia zwierzęcia.